Novičok ke stažení

Jakékoli zacházení s bojovými chemickými látkami s úmyslem zranit, nebo zabít živého tvora je nepřípustné! Na tom se samozřejmě shodne každý, civilizovaný člověk. To je fakt, ke kterému se  odvolává vláda Británie v kauze Skripal. Otázkou je, kdo skutečně zneužil bojovou látku k likvidaci bývalého agenta. Pokud by to bylo skutečně Rusko, jaký by mělo důvod? Zlikvidovat agenta, kterého mělo několik let ve vězení za špionáž? A proč? Mohl v ruském vězení uklouznout na mýdle a nikdo by se nedozvěděl, co bylo skutečnou příčinou jeho smrti. Efekt stejný. Pokud by chtělo Rusko demonstrovat moc tím, že zavraždí agenta na cizím území bojovou chemickou látkou, mělo by velký problém. Pokud by se totiž prokázalo, (a o to by demonstrací přece usilovalo) že zneužilo Novičok k likvidaci agenta na cizím území, měla by Británie na své straně veřejné mínění celého světa. Ani Rusko, které v poslední době ukazuje svaly na bojištích v Sýrii, si nedovolí odizolovat se od světa, tak nechutným způsobem.

Kdo má tedy zájem na rozvíření této kauzy? Především je potřeba si dát do souvislosti dění v Británii a ve světě. V Británii právě probíhá finalizování smluv směřujících k odchodu země z EU. Zabývaly se tím podrobně i média. Každý bod smluv byl dopodrobna komentován a hodnocen. Není bez zajímavosti, že premiérka Británie není v záviděníhodné situaci. Na jedné straně ji tlačí domácí opozice, na druhé politici EU. Vyjednat ústupky směřující k udržení prosperity země, za cenu přijetí veřejnosti nepopulárních kroků vyžaduje buď mediální klid (nepředstavitelné), nebo naopak mediální vichřici v reakci na jiný problém. Kauza Skripal tak přišla v pravý čas. Británie už má zkušenost s účinnou dezinformací. Vzpomeňme vstup Britů do války pro Iráku. Ministerský předseda Tony Blair musel pod tíhou důkazů přiznat, že zaútočil na Irák, po boku USA, pod lživou záminkou – vývoj chemických zbraní Saddámem Husajnem. Viz: Britové odsoudili invazi do Iráku. Chyběly důkazy o Husajnových zbraních. Je zřejmé, že největší zisk z informace o použití Novičoku má právě vláda Velké Británie. Ať už k němu skutečně došlo, nebo šlo jen dezinformační kampaň.

Argument, že by mohla být bojová chemická látka vyrobena jen a pouze v Rusku působí skutečně úsměvně. Její vzorec, způsob výroby a všechny složky jsou totiž – věřte nebo nevěřte ke stažení na internetu! My jsme důležité údaje začernili, to však neznamená, že se tato verze v plném znění nedá získat, bohužel.